Jste účetní a chcete rozjet svou praxi? Přidejte se do naší vzdělávací agentury "ÚČTUJ CHYTŘE a ONLINE"!

Čeká vás letos silniční daň?

První měsíc nového roku máme skoro za sebou a k němu se váže i podání Přiznání k silniční dani za předchozí rok, které je v letošním roce potřeba podat a daň doplatit do 1. února 2021. Nebo ne? Dozvíte se níže v článku.

Nejdříve ale nezbytná teorie 🙂

Kdo podává Přiznání k silniční dani?

Podávají ho poplatníci, jejichž vozidla této dani podléhají, což jsou veškeré daňové subjekty – právnické i fyzické osoby (až na pár vyjímek), kteří tato vozidla až na pár vyjímek použivají v souvislosti své ekonomické činnosti.

Jakým způsobem lze podat Přiznání?

V případě, že máte datovou schránku, jste povinni podat daňové přiznání elektronicky. Tak ono je to také jednodušší. Nakonec to doporučuje i finanční správa v rámci zamezení osobního kontaktu. Nicméně elektronické podání silniční daně můžete učinit přímo na stránkách Finanční správy.

Platili jste v průběhu roku zálohy?

Silniční daň lze zaplatit jednou částkou a to za celý daný rok nebo si platby můžete rozložit do pravidelných záloh, které jsou vždy k:

  • 15. dubna za 1. čtvrtletí
  • 15. července za 2. čtvrtletí
  • 15. října za 3. čtvrtletí
  • 15. prosince za říjen a listopad

Poslední část, která nebyla uhrazena, je třeba doplatit s přiznáním.

Kvůli koronaviru došlo v roce 2020 ke snížení sazby silniční daně pro některá nákladní vozidla a k posunutí termínů pro úhradu záloh na silniční daň za 1. a 2. čtvrtletí roku 2020 do 15. 10. 2020. Obvyklý termín zálohy za 1. čtvrtletí je 15. dubna a za 2. čtvrtletí 15. července.

První záloha silniční daně pro rok 2021 je tedy 15. dubna 2021.

A na závěr to nejdůležitější!

Jak již bylo výše napsáno, lhůta pro podání Přiznání i zaplacení daně silniční končí 1. února 2021, avšak z důvodu pandemie můžete přiznání podat a daň za rok 2020 uhradit bez úroku z prodlení až do 1. dubna 2021. V ojedinělých případech i později, ale to už je na konkrétní domluvu s vaším správcem daně.

Toto se týká silniční daně. Ovšem do toho samého termínu je třeba i podat daňová přiznání za rok 2020. Už se na to připravujete? Ne? Nebo nevíte, jak na to? Je to pro vás vždy utrpení?

Svěřte vaše papíry nám.

Do konce ledna je možné rezervovat si náš prostor pro vaše daně za zvýhodněnou cenu v rámci naší

DAŇOVKY S LEHKOSTÍ

 

Komentáře