Jste účetní a chcete rozjet svou praxi? Přidejte se do naší vzdělávací agentury "ÚČTUJ CHYTŘE a ONLINE"!

Musím nebo nemusím mít ŽL, když dělám MLM?

Chcete podnikat v MLM a vůbec nevíte, odkud se odrazit a kde začít? Zda je nutné mít živnostenský list, platit si drahé zálohy na sociální a zdravotní pojištění a podávat daňové přiznání?

Začněme od začátku

Pokud jste registrováni v jakémkoliv MLM systému, ještě to z vás nedělá podnikatele. V prvé řadě používáte produkty pro svou vlastní potřebu. Většina lidí se do jakéhokoliv MLM systému registruje kvůli nižším nákupním cenám.

Postupně se ale může stát, a většinou se i stane, že vaše kamarádka či kamarád u vás uvidí daný produkt a bude jej chtít taky. Tak ho na svou VIP kartu koupíte i pro něj. Zda mu tu danou věc prodáte za vaši nebo jeho cenu, je čistě na vás, nicméně existuje nějaká firemní politika. A tady to začíná být zajímavé.

Pokud jednou za čas někomu něco prodáte, máte z toho příjem a možná i zisk, není zatím důvod si pořizovat živnostenský list. Jedná se o tzv. náhodnou respektive příležitostnou činnost.

Navíc, pokud máte roční příjem (bez odečtení výdajů) do 30 000 Kč, tak jej ani nedaníte tj. nemusíte podávat žádné daňové přiznání. V případě, že tento nahodilý či příležitostný příjem překročí částku 30 000 Kč za rok, je potřeba podat daňové přiznání a zdanit příjem jako „Ostatní příjmy“

Podnikání

Ale pozor! Ve chvíli, kdy se vám tento způsob výdělku zalíbí, začnete dané zboží prodávat pravidelně a dokonce i za účelem zisku, stává se váš výdělek podnikatelskou činností dle definice slova podnikání:

Podnikání je soustavná samostatná činnost prováděná podnikatelem za účelem dosažení zisku, na vlastní náklady, odpovědnost, riziko a pod vlastním jménem.“

Je tam důležité to slovo „soustavná“ a za účelem dosažení „zisku“. Ve chvíli, kdy začnete splňovat tuto definici, je na řadě se poohlídnout po živnostenském oprávnění.

A teď jak na to?

1) Zajděte na živnostenský úřad.
Tam si požádáte o živnostenské oprávnění, které v dnešní době stojí 1000 Kč. Podnikání v MLM patří mezi tzv. živnosti volné. S výběrem konkrétní živnosti vám pomůže daný úředník. Záleží na zaměření vašeho MLM. Nicméně nejčastěji to bývají živnosti:
47. Zprostředkování činnosti a obchodu
48. Velkoobchod a maloobchod
60. Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků
72. Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti
78. Poskytování služeb osobního charakteru a pro osobní hygienu.

2) Druhým krokem by měla být registrace na České správě sociálního zabezpečení a u vaší pojiš’tovny.
Vše se dá ale zařídit již na tom živnostenském úřadě, kde vás na základě vyplnění daného formuláře rovnou registrují.

3) Je třeba se přihlásit k jednotlivým daním na finanční úřad.
Určitě se budete registrovat k dani z příjmu fyzických osob, jelikož podnikáte sami za sebe. V případě, že budete chtít v podnikání využívat automobil, je třeba se registrovat k silniční dani. Další daně se vás z počátku netýkají.

Co je důležité? Budete chtít provize z prodeje od vaší MLM firmy, která nemá sídlo v ČR? Pokud ano, budete se muset registrovat k DPH jako tzv. identifikovaná osoba. Jako identifikovaná osoba se budete muset registrovat i v případě, že budete nakupat jakékoliv online služby ze zahraničí tj. třeba i reklamu na Facebooku či Google. O tom ale zase v jiném článku.

4) Založte si zvlášť podnikatelský účet. Toto není povinné, ale vřele doporučuji všem! Usnadní vám to přehled o vašem podnikání. A v případě, že dáte vaše papíry ke zpracování externí účetní, tak ji ušetříte čas a sobě peníze.

5) Podnikejte dle české legislativy :). Že nevíte pořádně jak na to? Odpověď najdete níže! Přesně pro vás je sepsán online program

ÚČETNÍ KROKY PODNIKATELE
podnikatelské minimum pro MLM

Online program ÚČETNÍ KROKY PODNIKATELE
Komentáře